Wielu osobom urządzenia wielofunkcyjne ciągle jeszcze kojarzą się z drogim, profesjonalnym sprzętem, na który trzeba wydać dużo pieniędzy. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Urządzenie wielofunkcyjne wystarczające do typowych zastosowań domowych możemy kupić za mniej, niż 200 zł. Nie będzie ono oczywiście posiadało tych wszystkich „bajerów”, którymi mogą pochwalić się droższe sprzęty, jednak jeśli główną uwagę zwracamy na cenę, spokojnie możemy z nich zrezygnować. W końcu najważniejsze, by sprzęt drukował, skanował i kopiował w odpowiedniej jakości, czyż nie?

hptuszeWybór wśród atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych, których cena nie przekracza 200 zł jest, wbrew pozorom, całkiem spory. Nie jest to oczywiście segment tak rozbudowany, jak segmenty droższego sprzętu, jednak nie ma powodu do narzekania. Możemy tu bowiem znaleźć kombajny takich czołowych producentów, jak HP i Canon. Mając mocno ograniczony budżet nie jesteśmy zmuszeni kupować „wynalazków”, firmowanych nieznanymi i niesprawdzonymi markami. Wśród jakich modeli możemy zatem wybierać?

Na pierwszy ogień niech pójdą urządzenia HP: DeskJet 1510 oraz jego nowsza wersja, czyli DeskJet 2130. Oba modele charakteryzują się kompaktowymi rozmiarami, ciekawym wyglądem oraz prostotą obsługi, a kupić je można już za około 140 zł. Również parametry techniczne powinny nas zadowolić: rozdzielczość drukarki to 4800 dpi, skanera – 1200 dpi, a kserokopiarki – 600 dpi (w przypadku modelu DeskJet 2130 jest to 1200 dpi). W obu modelach można zastosować większe od standardowych wkłady z tuszem, co pozwoli na obniżenie kosztów eksploatacji. Minusem obu urządzeń jest brak w zestawie kabla USB, który będziemy musieli dokupić osobno.

pixmaFirma Canon proponuje w interesującym nas przedziale cenowym trzy ciekawe modele: Pixma MG2450, Pixma MG2550 oraz Pixma MG2950, przy czym pierwsze dwa modele mają taką samą specyfikację techniczną, a różnią się jedynie kolorem obudowy (i ceną – MG 2450 kosztuje 130 zł, MG2550 jest o ok. 15 zł droższa). Drukarka zastosowana w modelach Pixma MG2450 i MG2550 zapewnia rozdzielczość druku wynoszącą 4800 dpi, natomiast skaner – rozdzielczość 600×1200 dpi. W przypadku kserokopiarki wyróżnić musimy możliwość wielokrotnego kopiowania. Zaletą obu modeli jest funkcja oszczędzania energii, powodująca samoczynne wyłączanie urządzenia po skończonej pracy. Przy zakupie tych urządzeń otrzymamy tusze startowe (później możemy używać kaset o zwiększonej pojemności, przez co obniżymy koszty druku), oprogramowanie, kabel zasilający oraz oczywiście instrukcję obsługi. Model Pixma MG2950 jest już zdecydowanie bardziej zaawansowany technicznie i został wyposażony w moduł Wi-Fi, dzięki czemu nie potrzebujemy kabla USB. Pozawala również na drukowanie dokumentów przechowywanych w technologii cloud computing. Cena tego modelu jest niewygórowana – musimy za niego zapłacić około 160 zł.

Powyższe modele nie stanowią oczywiście całości oferty w segmencie atramentowych urządzeń wielofunkcyjnych poniżej 200 zł. Są one jednak najbardziej godne uwagi i z pewnością spełnią podstawowe wymagania użytkowników.