Jeszcze kilka lat temu niekwestionowanym liderem na rynku drukarek były urządzenia atramentowe. Działo się tak głównie ze względu na to, że drukarki laserowe były po prostu za drogie dla przeciętnego użytkownika. Dziś jednak sytuacja nieco się zmieniła i urządzenia laserowe znajdują się w zasięgu praktycznie każdego. Najtańsze modele możemy bowiem kupić za mniej, niż 300 zł, nie jest to zatem aż tak duży wydatek.

Urządzenia za 300 zł nie zagwarantują nam co prawda najwyższej jakości wydruku i prawdopodobnie nie będą posiadały żadnych dodatkowych funkcjonalności, jednak przy drukowaniu na potrzeby domowe w zupełności wystarczą. Od droższych modeli możemy wymagać już zdecydowanie więcej. Oczywiście tonery do urządzeń laserowych nadal pozostają droższe, niż tusze do drukarek atramentowych, jednak pozwalają na wykonanie większej liczby wydruków. Do tego drukarka laserowa nie wymaga regularnego użytkowania, nawet włączana raz na miesiąc (lub rzadziej) nie zasygnalizuje nam problemów z zaschniętym tonerem (jak przy tuszach w drukarkach atramentowych).

drukarka-laserowa-brotherWybierając drukarkę laserową musimy dokładnie określić do jakich zastosowań będzie nam ona potrzebna i czego od niej oczekujemy. Nie istnieje jedna uniwersalna drukarka odpowiednia dla każdego. Każdy ma bowiem inne potrzeby i wymagania – sprzęt, który dla jednego będzie urządzeniem idealnym, dla drugiego zupełnie nie będzie się nadawał. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę?

Zastanówmy się czy chcemy, by nasza drukarka posiadała moduł Wi-Fi. Moduł ten szczególnie sprawdza się w biurach, gdzie z jednej drukarki korzysta kilka komputerów. Poza tym można na niej drukować również bezpośrednio z urządzeń mobilnych (np. smartfonów). Drukarka z Wi-Fi jest zatem wygodna w użytkowaniu, jednak nie zawsze niezbędna. Jeśli już zdecydujemy się na model z tym modułem, sprawdźmy czas łączenia drukarki z komputerem i innymi urządzeniami. Czas ten może wahać się od kilkunastu sekund do nawet ponad 2 minut.

Drugim istotnym pytaniem jest, czy chcemy kupić jedynie drukarkę, czy może wolimy od razu urządzenie wielofunkcyjne, które pozwoli nam nie tylko na drukowanie, ale też skanowanie, czy kopiowanie dokumentów. Funkcje te są bardzo przydatne zwłaszcza w pracy biurowej, gdzie często trzeba coś zeskanować, czy skopiować. Wybierając takie urządzenie zwróćmy również uwagę na maksymalne miesięczne obciążenie, czyli liczbę stron, jaką sprzęt może wydrukować w czasie miesiąca. Przydatna będzie również możliwość łączenia się z Internetem pozwalająca na drukowanie bez zbędnych kabli.

producent-brother-1Równie istotne jest określenie formatu papieru, na jakim będziemy drukować. Do większości zastosowań wystarczy urządzenie A4, jednak np. dla projektantów i architektów taka drukarka będzie za mała. Jeśli zamierzamy drukować w większych lub niestandardowych formatach, powinniśmy zdecydować się na drukarkę A3. W związku z tym, że będziemy mieli do czynienia z wydrukami w dużych formatach, istotna będzie duża rozdzielczość druku oraz prędkość wydruku. Ważne również, by urządzenie pozwalało na wydruk formatów niestandardowych. Warto również sprawdzić wydajność drukarki i ceny tonerów.

Jeśli w swoim domu nie mamy zbyt wiele miejsca na postawienie drukarki, powinniśmy zdecydować się na model kompaktowy, najlepiej z modułem Wi-Fi, co pozwoli nam na wyeliminowanie nadmiaru kabli. odkrywamy-brotherDrukarka taka będzie dysponowała niewielkim zasobnikiem na papier, jednak w warunkach domowych nie powinno to stanowić problemu. Zwróćmy również uwagę jakie parametry posiada takie kompaktowe urządzenie, bo często zdarza się, że ceną za niewielkie wymiary jest gorsza jakość druku, wolna praca, czy drogie materiały eksploatacyjne.

Drukarki do biur muszą zwykle sprostać wyższym wymaganiom, niż drukarki do zastosowań domowych. Kupując drukarkę do domu nie zwracamy bowiem zwykle aż takiej uwagi na jakość wydruku (praktycznie każda laserówka spełni nasze wymagania), prędkość wydruku, maksymalne miesięczne obciążenie, czy wielkość zasobnika na papier. W biurze te kwestie są już jednak istotne, co sprawia, że najtańsze urządzenie nie zdają zwykle egzaminu. W miejscach, w których drukuje się naprawdę dużo, warto zainwestować w większe i droższe urządzenie, które z jednej strony zagwarantuje wysoką jakość wydruku, a z drugiej będzie ekonomiczne, pozwalając przy tym na połączenie z wieloma komputerami.

Jeszcze innych urządzeń będą potrzebować osoby, które drukują poza biurem (czy domem) – np. przedstawiciele handlowi. Dla nich odpowiednie będą przenośne drukarki laserowe, łączące się z komputerem przy pomocy technologii Bluetooth. Urządzenia te dają możliwość drukowania praktycznie w każdym miejscu. Kupując taki sprzęt trzeba zwrócić baczną uwagę na dwie kwestie: wydajność akumulatora, która decyduje, jak długo drukarka może pracować bez podłączenia do źródła prądu, oraz dostępność i cenę materiałów eksploatacyjnych (które są znacznie słabiej dostępne).