Kupując drukarkę generalnie można działać na dwa sposoby: iść do sklepu i bez przemyślenia wybrać to, co wpadnie nam w oko (lub po prostu będzie najtańsze), lub dobrze zidentyfikować swoje potrzeby i rozważyć, jakie cechy urządzenia mają dla nas kluczowe znaczenie. Tej pierwszej drogi zdecydowanie nie polecamy, gdyż oczywiście może się zdarzyć, że będziemy mieli szczęście i bez większego wysiłku kupimy świetny sprzęt, jednak bardziej prawdopodobne jest, że bardzo szybko pożałujemy decyzji o zakupie danego modelu. Zdecydowanie bardziej rozsądne jest ścisłe sprecyzowanie wymagań, jakie stawiamy drukarce i pod ich kątem wybranie odpowiedniego modelu. Jakie kwestie musimy zatem rozważyć?

Czym kierować się przy wyborze drukarki ?

Przede wszystkim, jak dużo i jak często będziemy na urządzeniu drukować. Inna drukarka sprawdzi się bowiem przy sporadycznych, domowych zastosowaniach, a inna w firmie, w której drukuje się praktycznie na bieżąco. Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam zdecydować, czy potrzebujemy urządzenia atramentowego, czy laserowego. Generalnie przyjęło się uważać, że do pracy w domu, gdzie drukujemy dość rzadko i w niewielkich ilościach, bardziej odpowiednia będzie drukarka atramentowa, natomiast do biura, w którym tworzy się zdecydowanie większą liczbę dokumentów lepiej będzie kupić drukarkę laserową.

Materiały eksploatacyjne 

Intensywność drukowania ma związek również z inną kluczową kwestią, czyli kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli drukujemy dużo, zwykle bardziej będzie nam się opłacało kupić droższe urządzenie z tańszymi materiałami eksploatacyjnymi, niż tanią w zakupie drukarkę, która jednak będzie miała drogie tusze/tonery. Tańsze tusze, czy tonery pozwolą nam szybko wyrównać różnicę w cenie, a w perspektywie czasu, nawet „zarobić” na wyborze droższego modelu. Warto również pamiętać, że generalnie jednostkowe koszty drukowania na urządzeniu laserowym są niższe (w wielu przypadkach sporo niższe), niż w urządzeniach atramentowych.

Ilość drukowanych stron miesięcznie

Kolejna kwestia, znów związana z intensywnością drukowania, to maksymalne miesięczne obciążenie drukarki. Jeśli kupujemy sprzęt do domu, parametr ten nie ma dla nas praktycznie żadnego znaczenia, bo nawet nie zbliżamy się zwykle do jego górnej granicy. Jeśli jednak szukamy urządzenia do pracy w biurze, może on mieć dla nas znaczenie kluczowe, gdyż drukarka poddana dużym obciążeniom, a nie przystosowana do tego, szybko się popsuje. Przyjmuje się że drukarki o normatywnym obciążeniu (bo tak to się fachowo nazywa) do 3 000 stron miesięcznie przeznaczone są głównie do zastosowań domowych, te o obciążeniu normatywnym do 10 000 stron nadają się do niewielkich biur, a te wytrzymujące obciążenie powyżej 10 000 wydruków – do większych firm. Możemy się spotkać z urządzeniami o normatywnym obciążeniu nawet powyżej 100 000 wydruków, jednak są to już specjalistyczne drukarki stosowane głównie w korporacjach i ogromnych firmach.

Kolorowa drukarka czy czarno-biała

Każdy użytkownik drukarki musi podjąć również decyzję w zakresie tego, czy potrzebuje urządzenia kolorowego, czy wystarczy mu sprzęt monochromatyczny. Drukarki czarno-białe wybierane są przede wszystkim do biur, gdzie podstawę wydruków stanowią dokumenty pozbawione grafiki i kolorowych elementów. Wybierający sprzęt do domu zwykle decydują się na urządzenie kolorowe, gdyż dzięki temu mogą drukować nie tylko dokumenty tekstowe, ale też grafiki, zdjęcia, czy inne kolorowe dokumenty. Na wersję monochromatyczną decydują się zwykle użytkownicy laserówek, gdyż kolorowy sprzęt laserowy jest drogi, drogie są również kolorowe tonery.

Wielofunkcyjne urządzenie 3w1

Gdy już wiemy, jakiego typu drukarki potrzebujemy (monochromatycznej/kolorowej, atramentowej/laserowej), warto zastanowić się czy jedyną interesującą nas funkcją jest drukowanie, czy chcielibyśmy dodatkowo mieć możliwość skanowania i kopiowania dokumentów. Takie możliwości daje urządzenie wielofunkcyjne, popularnie zwane kombajnem, które jest rozwiązaniem bardzo często ostatnio wybieranym. Szczególnie przydatne może być w firmach, gdzie dysponuje się zwykle niewielkimi powierzchniami biurowymi. Kombajny dla firm wyposażone są często dodatkowo w faks, co pozwala zaoszczędzić kolejną odrobinę miejsca.

Szybkość drukowania 

Kolejnym istotnym parametrem, zwłaszcza przy wyborze urządzenia dla firmy, jest szybkość druku. Im wyższa, tym teoretycznie lepiej, ale niestety często wyższa szybkość uzyskiwana jest kosztem gorszej jakości. Może się zatem okazać, że urządzenie reklamowane jako najszybsze, pracując w wyższej jakości straci tą swoją zaletę. Generalnie jednak w dużych firmach powinno się zadbać, by nowo zakupiona drukarka pracowała z prędkością przynajmniej 40 stron/min. W mniejszych przedsiębiorstwach spokojnie wystarczy sprzęt o prędkości 10-30 stron/min. Wybierając urządzenie do domu, możemy zadowolić się nawet takim o prędkości druku poniżej 10 stron/min.

Funkcjonalność i możliwości

kolorowa drukarka wielofunkcyjnaNie mniej ważny jest cały szereg funkcji dodatkowych, czy parametrów użytkowych. Jeśli zamierzamy w warunkach domowych drukować zdjęcia na papierze fotograficznym, zadbajmy, by nasze urządzenie obsługiwało papiery o gramaturze 200g/m2 i większej. Jeśli będziemy potrzebowali dużych wydruków – wybierzmy drukarkę obsługującą format A3. Jeśli chcemy pozbyć się plątaniny kabli (lub chociaż ją ograniczyć), poszukajmy modelu z modułem Wi-Fi, lub Bluetooth, które pozwolą na bezprzewodowe łączenie się drukarki z komputerem, telefonem, czy tabletem. Rozwiązania te są również doskonałe dla firm, w których z danej drukarki korzysta więcej, niż jeden pracownik. Warto również przemyśleć, czy będziemy potrzebować takich ułatwień, jak choćby czytnik kart pamięci (pozwala drukować zdjęcia zrobione aparatem bez konieczności zgrywania ich na komputer), dodatkowy port USB, czy możliwość drukowania dwustronnego. Wybierając urządzenie dla firm dowiedzmy się, czy istnieje możliwość jego rozbudowy o dodatkowe moduły (np. automatyczny dupleks, dodatkowy podajnik automatyczny, czy większy zasobnik papieru). Pozwoli nam to w razie potrzeby zwiększyć funkcjonalność urządzenia bez konieczności jego wymiany.