Wi-Fi, Ethernet i 4G – porównanie połączeń z Internetem
Żyjemy w świecie, w którym połączenie z Internetem nie jest żadnym wyzwaniem. Powstają coraz nowsze sposoby łączenia, dostosowane do rozwijającego się społeczeństwa informatycznego i jego potrzeb. Minęły już czasy, gdy korzystanie z Internetu było nie tylko drogie, ale przede wszystkim mocno ograniczone ze względów technicznych. W erze laptopów, smartfonów, tabletów, drukarek, kserokopiarek i innych urządzeń elektronicznych z Internetem w zasadzie możemy się nie rozstawać.

Łączenie z drukarką i kserokopiarką

Każde cyfrowe urządzenie drukujące kserokopiarka, drukarka, fax posiada możliwość skonfigurowania z otoczeniem sieciowy. Takie rozwiązanie umożliwia wysyłanie oraz skanowanie dokumentów bezprzewodowo za pośrednictwem sieci internetowej. Jest to spora wygoda w biurze gdy chcemy szybko zeskanować i wysłać plik mail. Również przechowywanie dokumentów w chmurze i ich wyszukiwanie nie stanowi problemu. Aby wybrać najlepszy sposób połączenie drukarki z siecią warto zapoznać się z ich 3 rodzajami.

Jednym z podstawowych warunków zakupu konkretnego modelu któregoś z urządzeń jest obecnie posiadanie modułów pozwalających na łączenie się z siecią. W związku z rosnącymi wymaganiami użytkowników są one wyposażane jednocześnie w kilka modułów, pozwalających na połączenie z Internetem za pomocą Wi-Fi, 3G/4G, czy Ethernetu. Czy zastanawialiśmy się jedna kiedyś, który z tych sposobów łączenia z siecią jest najlepszy i jakie mają one wady i zalety ? Jeśli nie, zapraszamy do przeczytania tego krótkiego wpisu zajmującego się właśnie tą tematyką.
Sieć Wi-Fi

Wi-Fi jest obecnie najpopularniejszym sposobem łączenia się z Internetem. Jego najważniejszą cechą jest możliwość stworzenia za jego pomocą domowej sieci, w której umieścić możemy wszystkie urządzenia posiadające moduł Wi-Fi. Największą zaletą tego typu połączenia jest bezprzewodowość, która pozwala na łączenie z Internetem bez konieczności używania kabli. Dzięki temu Wi-Fi może być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie ze względów praktycznych i technicznych stosowanie rozwiązań kablowych jest niemożliwe, bądź nieopłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Ogromna popularność tej formy łączenia z siecią wynika z faktu, że obecnie wszystkie nowe laptopy, tablety, smartfony, czy nawet telewizory i inne urządzenia są wyposażane w moduł Wi-Fi. Ten sposób łączności nie jest jednak pozbawiony wad. Największą z nich jest zasięg i siła sygnału, która może być zakłócana przez wiele czynników. Im dalej od routera znajduje się urządzenie, z którego korzystamy, tym siła sygnału, a tym samym prędkość łączenia się z Internetem i przesyłania plików będzie niższa. Negatywnie wpływać mogą na nią również urządzenia generujące pole elektromagnetyczne. Co więcej, różne sieci Wi-Fi mogą się na siebie wzajemnie nakładać i zakłócać swoje działanie. Jak więc widać, Wi-Fi nie jest wcale tak idealnym sposobem, jak mogłoby się wydawać.

Ethernet

Problemów, z którymi przyjdzie nam się mierzyć korzystając z Wi-Fi, nie będziemy mieć w przypadku używania Ethernetu. Jest to technologia starsza, niż Wi-Fi (a także 3G/4G), jednak nadal bardzo użyteczna. Przede wszystkim jest znacznie stabilniejsza, niż Wi-Fi, dzięki czemu nie musimy się martwić zakłóceniami, czy przerwanym transferem danych. Poszczególne sieci Ethernet nie mają na siebie wpływu, zatem w jednym miejscu można korzystać z wielu z nich. Istotną zaletą tej technologii jest również bardzo wysoka szybkość przesyłania danych – znacznie wyższa, niż przy innych metodach łączenia z Internetem. Jakie są wady Ethernetu? Jest to połączenie przewodowe, zatem musimy liczyć się z dodatkową plątaniną kabli. Jego zasięg jest ograniczony długością kabla, więc nie wykorzystamy go w zastosowaniach mobilnych. Jest to technologia przeznaczona do zastosowań stacjonarnych, w domu czy biurze.

Internet mobilny
Trzecią opcją dostępną dla użytkowników Internetu jest Internet mobilny w formie 3G/4G, czy najnowszego LTE. Dedykowany jest on przede wszystkim urządzeniom mobilnym, jednak mogą go wykorzystywać również komputery. Użycie Internetu mobilnego przez komputer możliwe jest w wyniku zastosowania specjalnego urządzenia USB obsługującego komórkową transmisję danych, bądź dzięki użyciu mobilnego routera Wi-Fi, który przekształca sygnał otrzymany z sieci komórkowej w sygnał Wi-Fi. Technologia 3G/4G/LTE szczególnie przydatna jest wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do Wi-Fi ani połączenia kablowego (zwłaszcza podczas podróży). Warunkiem korzystania z niej jest jednak sygnał sieci komórkowej, z czym czasami również mogą być problemy. Internet mobilny jest dodatkowo wolniejszy od Wi-Fi i Ethernetu, a dodatkowo może nas sporo kosztować. Nie nadaje się zatem zbytnio do przesyłania i odbierania sporych ilości danych. Stanowi raczej dobre uzupełnienie Wi-Fi lub Ethernetu w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie z nich skorzystać.