Rozmawiając o zamiennikach do drukarek zwykle mamy na myśli tusze zamienne. To one są najbardziej rozpowszechnione i przetestowane przez tysiące ludzi. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że również użytkownicy drukarek laserowych mają możliwość korzystania z zamienników. Na rynku bowiem od kilku lat dostępne są tonery zamienne, które podobnie jak tusze, są znacznie tańsze od ich oryginalnych odpowiedników. Powstaje jednak pytanie, czy ich używanie jest bezpieczne i ma sens.

Tonery zamienne – tak, to ma sens

Zdecydowanie można na nie odpowiedzieć twierdząco, a to za sprawą tego, że:

  • Tonery zamienne są znacznie tańsze od oryginalnych – jest to główny powód, dla którego są wybierane i nie ma się co temu dziwić. Jeśli dobrze poszukamy, możemy znaleźć zamienniki nawet kilkukrotnie tańsze od tonerów oryginalnych.
  • Tonery zamienne są wysokiej jakości – dziś producenci zamienników stawiają swoim produktom bardzo wysokie wymagania jakościowe, które nie odbiegają od tych, ustanawianych przez producentów oryginalnych materiałów. Również technologie produkcji są tożsame, co sprawia, że poza „metką” niczym się one nie różnią.
  • Tonery zamienne są objęte gwarancją, przy czym jest to nie tylko gwarancja sprawności, ale także jakości. Odnosząc się do poprzedniego punktu można zatem powiedzieć, że producenci zamienników są na tyle pewni ich wysokiej jakości, że udzielają na nią gwarancji.
  • Tonery zamienne są bardziej wydajne od oryginalnych. Wydaje się niemożliwe? A jednak! Ich wydajność może być nawet 2-3krotnie wyższa, niż tonerów oryginalnych, co wynika z faktu, że jest w nich po prostu więcej proszku drukującego.
  • Tonery zamienne są łatwo dostępne, często nawet łatwiej kupić je, niż tonery oryginalne. Rynek zamienników znacznie się rozrósł, a jego opłacalność sprawiła, że oferta tonerów zamiennych jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie zatem toner odpowiedni do swojej drukarki.

regeneracja tonerów
Oczywiście nie można wykluczyć, że jeśli będziemy mieć pecha, trafimy na toner niskiej jakości, bądź w skrajnych przypadkach taki, który doprowadzi do uszkodzenia naszej drukarki. To samo możemy jednak powiedzieć o oryginalnych tonerach – również w ich przypadku przy dużej dozie pecha może nas spotkać taka nieprzyjemna sytuacja. Biorąc jednak pod uwagę, że obecnie również producenci zamienników udzielają na swoje produkty gwarancji, wydaje się, że ryzyko jest w obu przypadkach jednakowe.