Czy drukarki laserowe naprawdę są lepsze od atramentowych ?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że drukarki laserowe są znacznie lepsze, niż urządzenia atramentowe. Powszechnie uważa się, że drukują taniej i szybciej od atramentówek. Zwykle są również od nich droższe, więc przecież muszą być lepsze. Czy jednak aby na pewno? Odpowiedź na to pytanie może być zarówno twierdząca, jak i przecząca – wszystko zależy od tego, czego od drukarki oczekujemy oraz od, nie ma się co oszukiwać, konkretnego modelu. Na rynku dostępna jest bowiem taka mnogość urządzeń, że znajdziemy wśród nich modele warte zainteresowania, jak też takie, które lepiej omijać szerokim łukiem.

Jak to zatem naprawdę jest z tymi laserówkami ?

Drukarki laserowe powszechnie używane są w biurach, zwłaszcza tych, w których drukuje się dużo. Jednak od pewnego czasu urządzenia te zyskują coraz większą popularność również w zastosowaniach domowych. W części przypadków sprawdzają się w nich znacznie lepiej, niż atramentówki, w innych natomiast nie są najlepszym pomysłem. Dlaczego? Już odpowiadamy.
Nie da się zaprzeczyć, że urządzenia laserowe drukują dużo szybciej, niż atramentowe. Proces przenoszenia tonera na papier (przy wykorzystaniu światła i ładunków elektrostatycznych) przebiega znacznie szybciej, niż nanoszenie atramentu za pomocą głowicy, dlatego na wydruki z laserówki będziemy musieli czekać krócej. Co więcej, będą one bardziej odporne na niekorzystne działalnie warunków atmosferycznych. Jeśli zatem liczy się dla nas szybkość wydruku (co jest istotne zwłaszcza w przypadku drukowania dużych partii dokumentów), urządzenie laserowe będzie dla nas interesującym rozwiązaniem.
Jeśli jednak jesteśmy nastawieni na samodzielne drukowanie zdjęć, laserówka nie zapewni nam ich odpowiedniej jakości. Niższa rozdzielczość druku sprawia, że zdjęcia te nie będą w stanie dorównać tym wydrukowanym przy użyciu drukarki atramentowej. Jeśli jednak zamierzamy drukować kolorowe plakaty, etykiety, czy grafiki na zwykłym papierze, to wówczas urządzenie laserowe sprawdzi się doskonale.
Drukarki laserowe są również świetnym wyborem dla osób, które nie lubią co chwilę wymieniać materiałów eksploatacyjnych. Kaseta z tonerem wystarcza na wydruk nawet kilku tysięcy stron, czyli znacznie większej ich ilości, niż kartridż z tuszem w drukarce atramentowej. Jednocześnie jednak, co nie powinno nikogo dziwić, koszt zakupu zestawu tonerów jest znacznie wyższy, niż koszt zakupu zestawu tuszy. Trzeba się zatem liczyć z dużym jednorazowym wydatkiem, na który nie każdego może być stać. Istnieje oczywiście możliwość obniżenia kosztów poprzez stosowanie zamienników lub samodzielne napełnienie kasety tonerem, jednak nadal jest to dość spory wydatek. Poza tym zawsze istnieje ryzyko, że jakość zamiennika będzie znacznie niższa, niż oryginału.
Jeśli ktoś stawia na drukarkę laserową przede wszystkim ze względu na niższe koszty wydruku jednej strony, to może się mocno dziwić. Okazuje się bowiem, że koszty te, w przypadku uniwersalnych laserówek z niższej lub średniej półki (a takie zwykle kupujemy do domu), wcale nie są znacząco niższe, niż w przypadku atramentówek. Oscylują one w granicach 4-8 groszy za stronę (za tyle jest nam w stanie wydrukować stronę również urządzenie atramentowe). Większe różnice widać w przypadku kosztu wydruku zdjęcia, jednak tu musimy pamiętać, że zdjęcia z laserówki są gorszej jakości.
Drukarki laserowe nie sprawdzą się również u osób, które szczególną uwagę poświęcają trosce o środowisko naturalne. Urządzenia te bowiem mają znacznie większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, niż drukarki atramentowe. Co jednak ważniejsze, emitują do otoczenia wiele pyłów i szkodliwych substancji, w tym substancji uznawanych za rakotwórcze. Wiele niebezpiecznych dla zdrowia substancji (np. styren) znajduje się w tonerze i choć nadal nie określono, na ile zagrażają one użytkownikom drukarek, nie można wykluczyć, że ich wdychanie będzie miało swoje zdrowotne konsekwencje. Warto o tym pamiętać stawiając drukarkę w pomieszczeniu, w którym spędzamy większość dnia.
Jak widać drukarki laserowe mają zarówno szereg zalet, jak i wad. Pod niektórymi względami zdecydowanie wygrywają z urządzeniami atramentowymi, pod innymi natomiast wypadają gorzej. Niektóre z przypisywanych ich cech są obecnie już tylko mitami, o innych natomiast nie mówi się zbyt wiele. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że laserówki są lepsze od atramentówek, choć w niektórych przypadkach na pewno są one lepszym wyborem.