Na rynku dostępnych jest wiele różnych wariantów szkieł hartowanych do Samsunga Galaxy S8. Czy wszystkie szkła ochronne są podobne do siebie i w zasadzie wybór jest tylko między producentem? Okazuje się, że wybór nie jest prostym zadaniem, trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych, wówczas otrzymujemy idealne szkło hartowane do zastosowania z Galaxy S8. Zatem, na co zwrócić uwagę podczas zakupu szkła hartowanego?

Dedykowane szkło vs Uniwersalne

s8Pierwszą rzeczą na którą powinno się zwrócić uwagę jest fakt, czy dane szkło hartowane przeznaczone jest do konkretnego modelu telefonu czyli do Samsunga Galaxy S8. Na rynku znajdziemy szkła hartowane o profilu uniwersalnym, którego powierzchnia niestety dopasowana jest wyłącznie do rozmiaru danego ekranu, nie uwzględniając wszystkich niuansów danego modelu. Tego typu szkło nie tylko pogarsza funkcjonalność urządzenia ale również nie pozwala na pełną ochronę ekranu Galaxy S8. Dlatego też, jeśli w ofercie sklepowej czy na portalu aukcyjnym widzisz informację, że szkło jest uniwersalne a jednocześnie pasuje idealnie do danego modelu telefonu, to powinna się zapalić żółta lampka. Najlepsze szkła hartowane na Samsung Galaxy S8 to szkła dedykowane, które są skrojone na miarę S8, dzięki temu pozwalają lepiej chronić ekran, jednocześnie oferując bardzo wysoki poziom ergonomiczności – praktycznie nie uszczuplają funkcjonalności telefonu.

Twardość szkła hartowanego

Nawet podczas normalnej eksploatacji Samsunga S8 zdarzają się sytuacje, w której standardowa ochrona ekranu (szkło Gorilla Glass) nie jest w stanie skutecznie ochronić przed zarysowaniami lub innymi uszkodzeniami. Stosując szkło hartowane użytkownik może lepiej zabezpieczyć smartfona, ale na rynku są różne szkła, o różnej jakości i twardości. Dla przykładu, standardowo stosowane w urządzeniach mobilnych szkło typu Gorilla Glass ma twardość na poziomie 6H, w skali 10-stopniowej Mohsa, gdzie wyznacznikiem twardości jest diament. Typowe szkła hartowane mają twardość na poziomie 7-8H, są również produkty, które cechują się najwyższą w tej klasie akcesoriów twardością wynoszącą aż 9H. Szkła hartowane tego typu idealnie nadają się do ochrony ekranu telefonu Samsung S8, są odporne na zarysowania, a dodatkowo bardziej odporne, kiedy dochodzi do upadku urządzenia lub gdzie jest styczność z twardszym materiałem.

imgr

Przeźroczystość i czułość na dotyk

Dobrej jakości jest idealnie przeźroczyste i praktycznie w ogóle nie pogarsza czułości na dotyk. Ta ostatnia kwestia jest szalenie istotna nie tylko dla fanów gier na smartfony, również osoby używające smartfona do prac graficznych czy też te, które muszą wykonywać precyzyjne ruchy powinny zwracać uwagę na to, czy szkło będzie zachowywało się w sposób optymalny. W tym miejscu powiedzieć trzeba jeszcze o jednej rzeczy – dopasowaniu, pogorszenie dotyku wynika często z nieumiejętnego zamontowania szkła na ekranie Samsung S8, stąd też przed montażem zawsze zapoznać się trzeba z dołączoną instrukcją. Lepsze dopasowanie, idealny montaż to również lepsza ochrona ekranu.

Szkła hartowane mogą posiadać także dodatkowe warstwy lub powłoki np. oleofobową, która sprawia, że zabrudzenia są mniej widoczne na ekranie, jak również utrzymanie w czystości ekranu jest znacznie prostsze.