Odpowiednie odżywianie oraz odpowiednia ilość spożywanych posiłków to podstawa zdrowego życia. Zwłaszcza w starszym wieku to niezbędny element prowadzący do prawidłowego funkcjonowania seniora. Pomimo jednak posiadania tej wiedzy często zdarza się, że będąc w ciągłym biegu nie dostarcza się organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych zapychając się pustymi kaloriami.


Podobnie bywa z posiłkami przygotowywanymi dla seniorów, sprawując opiekę nad starsza osobą zdarza się, że z powodu nadmiaru obowiązków posiłki nie są tak przyszykowane jak być powinny. Inną ważną kwestią jest fakt, że starsze osoby mają często ograniczoną ilość produktów jakie mogą spożywać ze względu na różnego rodzaju dolegliwości, które są wskazane poprzez zalecenia lekarza. Wielkość posiłku to również kwestia, której nie można bagatelizować, często ze względu na ograniczoną sprawność fizyczną bardzo łatwo o nadwagę w podeszłym wieku dlatego posiłki powinny być konsumowane częściej w małych ilościach.

Projekt PERFORMANCE

Z pomocą oraz odpowiedzią na tą zagwozdkę europejscy naukowcy stworzyli pomysł oraz tym samym rozpoczęli realizację projektu druku 3D. Nie chodzi jednak o zwyczajny wydruk z drukarki, a o wyprodukowanie oraz dostarczenie posiłków, które są stworzone przez drukarkę 3D. Pomimo iż brzmi to dość mało racjonalnie, projekt, który nosi nazwę PERFORMANCE jest wdrażany oraz udoskonalany w celu wprowadzenia w przyszłości w życie. Do inicjatywo tej wyraziło chęć oraz przyłączyło się 14 krajów Unii Europejskiej. Pierwsze kroki oraz przymiarki tego doświadczenia ukończono z powodzeniem.

Drukowanie jedzenia

Zadaniem drukarki 3D jest wydrukowanie jedzenia w zależności od ustawionego zlecenia na wykonanie konkretnego przepisu. Jedzenie pochodzące z wydruku jest smaczne i wygląda dokładnie tak samo jak to którego w rzeczywistości oczekiwaliśmy wybierając przepis. Znaczną różnicą jaka występuję pomiędzy zwykłym jedzeniem a potrawami pochodzącymi z wydruku 3D jest konsystencja dania, bowiem posiłki z wydruku są w postaci żelu. Z tego względu to posiłki przeznaczone głównie dla osób starszych mających problemy z przeżuwaniem lub przełykaniem. Jedzenie projektowe nie będzie sprawiało w tym przypadku żadnego problemu również osobom z protezami zębowymi lub innymi dolegliwościami. Kolejną ważną kwestią bardziej korzystną od standardowego jedzenia jest fakt, że żywność pochodząca z wydruku 3D posiada odpowiednie wartości odżywcze o prawidłowych proporcjach.

Przygotowując z kolei samodzielnie potrawy nigdy nie ma gwarancji, że gotowe jedzenie do spożycia posiada wystarczającą ilość witamin oraz innych składników, których potrzebuje organizm seniora w życiu codziennym bądź też czy jeden składnik nie eliminuje tym samym innego. Ważnym aspektem który warto podkreślić jest mianowicie taki, że jedzenie po wydruku nie jest jeszcze gotowe do spożycia, bowiem jest ono w formie mrożonki. Dopiero odgrzanie zamrożonego dania w mikrofali przy użyciu specjalnych pojemników termicznych sprawia, że posiłek jest gotowy do spożycia. Jak widać w dobie współczesności rozwój technologii postępuje do przodu w rożnych kategoriach również w kierunku jedzenia. A co więcej zwraca uwagę na życie oraz funkcjonowanie seniorów w świecie, co najprawdopodobniej wynika między innymi z ciągle zwiększającym się zjawiskiem demograficznego starzenia się społeczeństwa. Kto wie już za kilka lat jedzenie pochodzące z wydruku 3D może być dla ludzi w podeszłym wieku codziennością. Dzięki serwisowi naprawa-laptopow-czestochowa.pl zapytaliśmy seniorów z domu seniora w Częstochowie co sądzą o taki przygotowaniu jedzenia? Okazuje się, że większość podopiecznych z dużym zaciekawieniem podeszło do tematu.