Drukowanie – czynność, którą niektórzy z nas wykonują praktycznie codziennie. Zarówno w pracy, jak i w domu. W czerni i w kolorze. W małym i dużym formacie. Dokumenty, zdjęcia, grafiki. Drukarka już dawno przestała być dobrem luksusowym, a stała się urządzeniem powszechnego użytku. W domu zwykle wystarcza nam najbardziej typowa, pozwalająca na drukowanie w formacie A4 lub mniejszym.

Jaką drukarkę A3 wybrać – przegląd popularnych modeli

Czasem jednak przydałoby się nam urządzenie do pracy w większym formacie. Można oczywiście drukować większe formaty „na mieście”, jednak w wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu zakup urządzenia A3. Jest to o tyle rozsądne rozwiązanie, że bez problemu wydrukujemy na nim również mniejsze formaty. Wybór urządzeń pracujących w formacie A3 nie jest tak duży, jak wśród mniejszych drukarek, jednak również w tym segmencie oferta może nas przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza jeśli jesteśmy raczej laikami. Jak w przypadku zakupu każdej drukarki musimy określić do jakich celów będzie nam ona służyła, jak dużo zamierzamy drukować, gdzie ją postawimy, jakich opcji oczekujemy oraz ustalić jak wygląda kwestia materiałów eksploatacyjnych. Gdy przebrniemy już przez te kroki, wybór powinien być nieco prostszy. By jeszcze bardziej go ułatwić, przedstawiamy 5 modeli, które powinny się sprawdzić w każdym domu.

wybierz drukarkę dla siebie 

Canon Pixma Pro-100S

Pierwszym jest Canon Pixma Pro-100S. Jego cena oscyluje w granicach 2000 zł. Może się to wydawać dość sporo, jednak podkreślić należy, że urządzenie to pozwala na drukowanie w formacie A3+, czyli większym niż standardowe A3. Nie rozczaruje nas z pewnością również jakość wydruków – atramentowy system aż 8 pigmentów (w tym 3 czarnych) pozwala na uzyskanie naprawdę dobrych barw. Szybkość drukowania także jest zadowalająca – wydrukowanie zdjęcia w największym dostępnym formacie zajmie około 1,5 minuty. Zaletami tego modelu są z pewnością wbudowany moduł łączności bezprzewodowej Wi-Fi oraz możliwość drukowania na płytach CD.

Epson L1800

Drugim polecanym modelem jest Epson L1800, za który będziemy musieli zapłacić nieco więcej, bo około 2400 zł. Również ta drukarka pracuje w formacie A3+, zatem niestraszne jej naprawdę duże wydruki. Niewątpliwą zaletą tego urządzenia jest możliwość napełniania pojemniczków atramentem – dzięki czemu koszty eksploatacji są znacznie niższe, niż w przypadku konieczności wymiany całych kartridży. Również Epson postawił na zwiększoną ilość barw pigmentów – w tym modelu jest ich 6 – nieco mniej, niż w Canonie, ale jakość wydruków i tak jest bardzo wysoka (m.in. dzięki rozdzielczości maksymalnej 5760 x 1440 dpi).

Epson XP-15000

Kolejna propozycja to również drukarka Epsona – tym razem chodzi o model XP-15000. Podobnie jak jej opisana wyżej koleżanka, posiada ona 6 odcieni pigmentów i drukuje w rozdzielczości 5760 x 1440 dpi, a maksymalny dostępny format to A3+. Jest ona przy tym nieco tańsza, gdyż kupimy ją za mniej więcej 1800 zł. Wbudowany moduł Wi-Fi zapewnia łatwą komunikację z komputerem, tabletem czy smartfonem, a czytelny wyświetlacz LCD ułatwia sterowanie urządzeniem.

HP OfficeJet 7110

Innym wartym uwagi modelem jest HP OfficeJet 7110. Jest on przeznaczony zdecydowanie dla innego grona klientów – tych o niższym budżecie i nieco mniejszych wymaganiach. Kupimy go za około 450-500 zł, jest zatem zdecydowanie bardziej przystępny cenowo. Pomimo niższej rozdzielczości (maksymalnie 1200 x 600 dpi) i wolniejszej pracy (15 stron monochromatycznie i 8 w kolorze), doskonale nadaje się do codziennych zastosowań. Obsługa formatu A3+ daje nam sporo możliwości, a liczne funkcje dodatkowe i wbudowana łączność bezprzewodowa Wi-Fi sprawiają, że jest to jedno z lepszych urządzeń w swojej klasie.

OKI C823n

Ostatnim modelem, który chcielibyśmy dziś przedstawić, jest OKI C823n. Jest on najdroższy w całym zestawieniu (koszt zakupu to około 2600 zł), jednak doskonale sprawdzi się nie tylko w domu, ale także w biurze. Maksymalna rozdzielczość może nie powala (1200 x 600 dpi), ale w zupełności wystarcza nie tylko do drukowania dokumentów tekstowych, ale również mniej skomplikowanej poligrafii. Zaletami tego modelu są szybkość (23 strony/minutę w formacie A3), wysokie miesięczne obciążenie (aż 50 tysięcy stron) oraz niskie koszty druku (6 groszy, gdy drukujemy w czerni przy 5-procentowym pokryciu). Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość drukowania z chmury Google CloudPrint. Producent nie zapomniał również o łączności Wi-Fi i dupleksie.