Pomimo tego, że przy komputerze spędzamy coraz więcej wolnego czasu, to telewizor nadal jest niezbędnym sprzętem AGD w większości mieszkań. Ten wymaga specjalnego mebla, który będzie dostosowany do naszych potrzeb, a także stylu mieszkania.

Rozmiar telewizora

Bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze szafki RTV jest sam rozmiar telewizora. Ten przede wszystkim nie powinien wystawać poza półkę. Jednocześnie lepiej kupić szafkę dopasowaną wielkością do salonu (ogromna podstawka w małym pokoju rzadko wygląda dobrze). Pamiętaj tylko, że w sklepie meble wyglądają na nieco mniejsze i niższe ze względu na przestronność pomieszczenia. Musisz też dowiedzieć się jakie obciążenie może wytrzymać dana szafka pod telewizor. To ważne kryterium, ponieważ nowoczesne telewizory i dodatkowy sprzęt wideo dużo ważą. Jeśli w domu są małe dzieci, preferuj trwałe i nieco większe modele. Jeśli ważny jest każdy metr powierzchni, to warto wybrać szafkę z kilkoma półkami, drzwiczkami i szufladami, w której można nie tylko umieścić sprzęt wideo, ale także rozłożyć rodzinne albumy, płyty itp.

Optymalny kształt

W sklepach internetowych jak też stacjonarnych znajdziesz szafki o najróżniejszych kształtach: okrągłe, prostokątne, wielokątne, abstrakcyjne, z ostrymi i zaokrąglonymi krawędziami. Wybór zależy od wnętrza i układu. Jeśli wszystkie meble mają gładkie łuki, powinieneś wybrać owalną szafkę. Jeśli planujesz ustawić telewizor w rogu, lepiej kupić narożną szafkę pod telewizor.

szafka pod tv

Materiał obudowy

Dziś można kupić szafki RTV drewniane, szklane, metalowe, a także wykonane z płyty wiórowej i MDF. Różnorodność materiałów sprawia, że szafki wpasują się w klasyczne i nowoczesne wnętrza. Szafy metalowe są bardzo efektowne, ale ciężkie i drogie, dlatego najlepiej je stosować tylko we wnętrzach high-tech lub loftowych.

Naturalne drewno wyróżnia się również wysoką ceną, dlatego najczęściej w domach można spotkać szafki RTV wykonane z fornirowanej płyty wiórowej lub MDF (matowe pasują do stylu klasycznego, a błyszczące – minimalizm i nowoczesność). Różnorodność odcieni oraz „wzór drewna” pozwala dobrać szafkę do mebli już znajdujących się w pomieszczeniu. W małych pomieszczeniach można zamontować szafki ze szkła hartowanego, które sprawią, że wnętrze będzie bardziej jaśniejsze.

W zależności od wstawek i elementów dodatkowych szkło dopasuje się do wnętrza każdego pomieszczenia, w dowolnym stylu, w jakim je zaprojektujesz. Optymalnie jest kupić modele wykonane z grubego szkła hartowanego (co najmniej 8-12 mm) ze szlifowanymi krawędziami. Miłośnikom oryginalnych wnętrz polecamy zakup lustrzanych stołów lub stojaków z przezroczystej pleksi. Szafka pod telewizor powinna w pełni pasować do stylu, w jakim urządzono pomieszczenie. Na przykład modernistyczny, elegancki i błyszczący stolik będzie wyglądał dziwnie, gdy zostanie otoczony złoconymi barokowymi meblami. Jeśli pomieszczenie jest wykonane w stylu minimalizmu, najprawdopodobniej panel plazmowy będzie wisiał na ścianie. Wtedy płaska szklana lub lustrzana konsola będzie dobrze wyglądać jako podstawka.